Hoppa till textinnehållet

Med egen gräsmatta i Järfälla

De flesta känner till att det ingår i boendeansvaret att undvika onormalt slitage. Men hur vanligt är det att man också ansvarar för att klippa gräsmattan? För Helena Larsson Boberg och hennes familj blir det i alla fall till att skaffa gräsklippare när flyttlasset går i juli. De flyttar till ett hyresradhus i Viksjö i Järfälla.

- Det blir stockholmssemester i år. Vi ska skaffa utemöbler och grill och påta i rabatten. Viksjö ligger dessutom nära Mälaren, så det går snabbt att ta sig till badet också, säger Helena Larsson Boberg.

Radhuset ägs av Järfällabygdens Hus AB, som låter bostadsförmedlingen förmedla ungefär en tredjedel av sina lediga lägenheter. Med sex års kötid stod Helena på sjuttonde plats vid visningen. Det blev något av en chock när bostadsförmedlingen dagen därpå ringde upp och frågade om hon var intresserad av kontraktet.

- Jag trodde aldrig att sjuttonde plats skulle räcka. Men vi blev glada. Eftersom vi har två små barn har vi letat efter lägenheter i markplan. Nu kan vi sitta ute medan barnen sover inne i lägenheten, eller så kan de vara ute och leka medan man själv är inne, säger Helena.

Varken Helena eller hennes man kände till Järfälla särskilt väl, men närheten till skog, ängar och bad lockar.

- Det tar bara 20 minuter längre tid för mig till jobbet. Det känns det värt. Min man är särskilt glad. Han är uppvuxen i hus och har nog längtat efter uteplats. Drömmen är att någon gång i framtiden skaffa ett helt eget hus. Vem vet, kanske att det blir i Järfälla.










Tillbaka
Utskriftsvänligt format »