Ombyggnader ger färre lägenheter i den interna byteskön
[2010-10-26]
De närmaste åren kommer tusentals av de kommunala bostadsbolagens lägenheter att rustas upp. Det gör att antalet lägenheter som går till den interna byteskön minskar. De lediga lägenheter som uppstår kommer till stor del att användas för evakuering av boende som får sina lägenheter upprustade.
I början av 2010 slogs de kommunala bostadsbolagens interna bytesköer samman till en gemensam byteskö, som bostadsförmedlingen fick i uppdrag att förvalta. Den interna byteskön är öppen för alla som är hyresgäster hos Svenska Bostäder, Stadsholmen, Familjebostäder, Stockholmshem eller Micasa.
De senaste åren har det funnits en tydlig trend att antalet lägenheter som lämnas till bytesköerna minskar, även när bostadsbolagen själva administrerade sina bytesköer. Trenden ser ut att fortsätta även i den gemensamma interna byteskön. De närmaste åren planeras omfattande upprustningar av stora delar av de kommunala bostadsbolagens lägenhetsbestånd. Det gör att behovet av evakueringsbostäder ökar kraftigt. Det händer också att lägenheter får stå tomma under kortare perioder i väntan på att byggas om.
- Tyvärr kommer det nog att bli svårare att få en lägenhet genom den interna byteskön under relativt många år framöver. Det är stora bostadsområden som rustas upp och det kommer att ta åtskilliga år innan bolagen har hunnit renovera alla lägenheter, säger bostadsförmedlingens förmedlingschef Mona Lindén.
Tillbaka
Utskriftsvänligt format »