Hoppa till textinnehållet

Bostadsförmedlingen sänker köavgiften

[2008-11-12]

Bostadsförmedlingens styrelse har beslutat att sänka årsavgiften för att stå i bostadskön med 25 kronor. Den nya avgiften blir 250 kronor per år och träder i kraft månadsskiftet efter kommunfullmäktige har fattat beslut, sannolikt från den 1 februari. Det blir tredje gången under 2000-talet som bostadsförmedlingen sänker köavgiften.

- Vi har haft större kundtillströmning än väntat de senaste åren, vilket har gett ökade intäkter. Samtidigt har vi kunnat effektivisera vårt arbete, bland annat genom att fler och fler använder vår Internettjänst för att söka och anmäla intresse till lediga lägenheter. Det gör att vi nu kan sänka avgiften ännu en gång, säger bostadsförmedlingens vd, Per Anders Hedkvist.

Drygt 250 000 personer beräknas vara anmälda till bostadsförmedlingen vid årsskiftet. Av dessa är det cirka 20 procent som aktivt söker bostad. Under 2008 kommer cirka 7800 lediga lägenheter att förmedlas.









Tillbaka
Utskriftsvänligt format »